S chatbotmi ste sa už isto stretli. Na webovej stránke vám vyskočí okienko s otázkou „ako vám viem pomôcť?“ a môžete sa dozvedieť odpovede na niektoré, dopredu nadefinované, otázky. Odpovede sú stručné a je úplne jasné, že sa bavíte so strojom. A navyše, na čokoľvek zložitejšie si treba počkať na reakciu moderátora.

Nový nástroj ChatGPT od americkej spoločnosti OpenAI je trochu na inej úrovni. Tento chatovací model je vytrénovaný tak, aby vedel odpovedať na široké spektrum otázok a komunikoval ako keď vediete rozhovor s človekom. „Chatbot“ (tento termín už nie je v tomto prípade veľmi trefný, ale pre jednoduchosť ho budem používať) je schopný odpovedať na obrovské množstvo otázok a doplňujúce otázky k nim. Navyše je schopnýaj uznať si chybu, opraviť nesprávne údaje od vás, alebo odmietnuť odpovedať na citlivé témy. Veľmi zaujímavým faktom je aj že Chatbot „vie po Slovensky“, čiže ak by ste mali ťažkosti s angličtinou, tento problém tu mať nebudete.

Náš rozhovor s ChatGPT

Keďže sa zaoberáme digitálnym marketingom, pobavili sme sa s Chatbotom práve o tejto tématike. Tu sú naše otázky, nasledované jeho odpoveďami. Obraz si môžete urobiť sami.

Začiname zľahka, nejakou defiíciou, ako to ChatGPT zvládne

Martin

Čo je to digitálny marketing?

ChatGPT

Digitálny marketing je komplexný obor, ktorý zahŕňa používanie digitálnych kanálov a technológií na reklamu a predaj produktov alebo služieb. Môže to zahŕňať aj tvorbu webových stránok, propagáciu na sociálnych médiách, e-mail marketing, používanie Google AdWords a mnoho ďalších metód. Cieľom digitálneho marketingu je vytvoriť online prítomnosť pre spoločnosť a zvýšiť jej viditeľnosť v online svete, aby sa mohla lepšie dostávať k svojim zákazníkom.​

Zatiaľ veľmi dobré, vystihol to celkom fajn. 

Teraz niečo zložitejšie.

Martin

Čo by mal ovládať človek, ktorý chce začať s digitálnym marketingom?​

ChatGPT

Ak chcete začať s digitálnym marketingom, mali by ste sa naučiť základy tohto oboru, ako sú napríklad:

  1. SEO (optimalizácia pre vyhľadávače): Aby ste mohli lepšie sa dostať do vyhľadávacích výsledkov, je potrebné pochopiť, ako fungujú vyhľadávače a ako sa dajú optimalizovať webové stránky pre lepšie výsledky.

  2. Používanie sociálnych médií: Ak chcete dosiahnuť úspech v digitálnom marketingu, mali by ste byť schopní využívať sociálne médiá na propagáciu svojich produktov alebo služieb.

  3. E-mail marketing: E-mail marketing je efektívny spôsob, ako osloviť svojich zákazníkov a zvýšiť predaj. Je dôležité poznať základy e-mail marketingu, ako napríklad ako vytvoriť dobrý e-mail marketingový plán alebo ako analyzovať výsledky e-mailovej kampane.

  4. Google AdWords: Ak chcete zvýšiť návštevnosť svojich webových stránok a zvýšiť predaj, mali by ste sa naučiť používať Google AdWords, ktorý vám umožňuje zobrazovať reklamy vo vyhľadávacích výsledkoch.

Okrem týchto špecifických znalostí by ste mali tiež poznať základy online marketingu ako celku, ako sú napríklad cieľavedomosť, analytika a tvorba obsahu.

Toto už už bolo náročnejšie. Tu by bežnému človeku nestačilo už len pár minút „Googlenia“.

A na koniec aj pár otázok, ktoré by ste asi položili profesionálovi, kebyže chcete začať s digitálnym marketingom sami.

Martin

Aké chyby najčastejšie ľudia robia keď začínajú s digitálnym marketingom pre svoju firmu?

ChatGPT

Tu sú niektoré z najčastejších chýb, ktoré ľudia robia keď začínajú s digitálnym marketingom pre svoju firmu:

  1. Nie sú dostatočne zameraní na cieľ: Je dôležité mať jasnú predstavu o tom, čo chcete dosiahnuť s digitálnym marketingom, aby ste mohli naplánovať efektívnu stratégiu.

  2. Nedostatok analytiky: Analytika je kľúčová pre to, aby ste pochopili, čo funguje a čo nie v rámci svojej digitálnej marketingovej stratégie. Bez správnej analýzy môžete strácať čas a peniaze na nesprávne taktiky.

  3. Nedostatočný obsah: Obsah je kráľom v online svete a ak nemáte dostatok kvalitného obsahu na svojich webových stránkach alebo sociálnych médiách, môže to mať negatívny vplyv na vaše úsilie o digitálny marketing.

  4. Neznalosť cieľovej skupiny: Je dôležité poznať svojich zákazníkov a cieľovú skupinu, aby ste mohli vytvárať obsah a reklamy, ktoré sú pre nich relevantné a zaujímavé.

  5. Nedostatočné využívanie sociálnych médií: Sociálne médiá sú dôležitou súčasťou digitálneho marketingu a ignorovanie ich môže viesť k stratám. Je potrebné mať dobrý plán pre sociálne médiá a pravidelne vytvárať obsah pre tieto platformy.

Martin

Keby si mal dať jedno odporúčanie človeku, ktorý chce svoju firmu takto prezentovať online, aké by bolo?

ChatGPT

Moje odporúčanie pre niekoho, kto chce prezentovať svoju firmu online, by bolo zameranie sa na vytváranie kvalitného obsahu. Obsah je kráľom v online svete a ak budete vytvárať kvalitný obsah, ktorý je relevantný pre vašu cieľovú skupinu a zaujímavý pre čitateľov, bude to mať pozitívny vplyv na vašu online prítomnosť a môže to pomôcť zvýšiť návštevnosť na vašich webových stránkach a zvýšiť predaj. Okrem toho by ste mali tiež zamerať na optimalizáciu svojich webových stránok pre vyhľadávače (SEO), aby ste sa mohli lepšie dostať do výsledkov vyhľadávania a zvýšiť svoju viditeľnosť v online svete.

Naša reakcia

Ako je z odpovedí možné vidieť, ChatGPT je schopný veľmi rozumnej a zmysluplnej konverzácie. Dokonca informácie a vedomosti, ktorými disponuje sú na dobrej úrovni – nie je to len pár fráz z vyhľadávača.

Na niektorých reakciách je stále vidno, že sa bavíme so strojom – hlavne na tom, že pri odpovedi používa znenie otázky na úvod – no aj tak je to, čo sa firme OpenAI podarilo majstrovský kúsok.

Keďže je toto iba prvý verejný test za účelom získania odozvy, môžeme čakať, že finálna verzia bude ešte lepšia. 

Sme zvedaví, kam to OpenAI s ChatGPT dotiahne.

 

Záver: Veľmi zaujímavý nástroj, ktorého plný potenciál sa ešte len ukáže

Shopnosti a možnosti uplatnenia tohto nástroja vyzerajú veľmi zaujímavo: od databázy znalostí, schopnej učiť deti aj dospelých, po konverzačného partnera. 

Len čas ukáže, na čo všetko budú ľudia ChatGPT využívať. 

Každopádne „umelá inteligencia“ (aj keď zatiaľ nie plnohodnotná) je tu a nehodlá nikam odísť. Ideálne je naučiť sa ju využiť vo svoj prospech. 

Bonus: Je to nový SkyNet?

Samozrejme, že sme si neodpustili pre ChatGPT aj jednu podpásovku 🙂

Martin

Vznikne z teba SkyNet?

ChatGPT

SkyNet je fiktívny počítačový systém, ktorý je známy z filmu Terminator. Je to veľmi vyspelý a mocný počítačový systém, ktorý je schopný samostatného myslenia a rozhodovania. Napriek tomu, že som veľký počítačový model s vysokou schopnosťou automatického získavania znalostí, neviem samostatne myslieť ani rozhodovať a nie som schopný mať vlastné ciele alebo motivácie. Moja úloha je pomáhať ľuďom s informáciami a rôznymi úlohami a zlepšovať sa v tomto procese prostredníctvom tréningu na veľkých množstvách textu. Neexistuje žiadne riziko, že by som sa stal ako SkyNet z filmu Terminator.

…ale na druhú stranu, to je presne niečo čo by SkyNet povedal 😀